Věnce jsou oblíbenou dekorací nejen o Vánočních svátcích. Používáme je i při méně radostných událostech, jako jsou pohřby, kde symbolizují koloběh života, stejně jako krásnou dekoraci našich domovů kdykoliv během roku. V dnešní době, kdy jsou umělé květiny téměř k nerozeznání od živých, můžeme květinové věnce využít k dekorování nejen dveří, ale i interiéru našich domovů.
Vznik
Stejně jako u většiny tradic existuje více teorií o jejich vzniku. První věří, že věnec vznikl ve starověkém Řecku a Římě, kde členové řecko-římské společnosti ručně vyráběli prstencové ozdoby nazývané "korony" z čerstvých listů vavřínu, oliv, větví cedru a borovice, ovoce a květin, jako symbol vítězství, cti a uznání.
Druhý říká, že v křesťanství byl věnec používán jako symbol Krista – jeho kruhový tvar představuje věčnost nebo nikdy nekončící život. V křesťanství jsou věnce obvykle zdobeny čtyřmi svíčkami, třemi na vnější straně a jednou uprostřed, z nichž druhá je zapálena na Štědrý den na znamení příchodu Ježíše Krista.
Také ve středověku měli věnce svůj význam, lišily se podle toho, kdo jimi byl obdarován. Vavřínový věnec hrál roli také v pohanských náboženstvích.
Další tradice
Věnce používali při svých oslavách také pohané. Ve Skandinávských zemích jimi oslavovali zimní slunovrat zvaný Yule. Šlo o 12denní svátek, při kterém bylo oslavováno slunce a jeho cyklus během ročních období.
Podobně jako při oslavách Yule věšeli lidé na dveře věnce sklizně – dožínkové věnce. Byl to symbol přípravy na příchod zimního období, který měl přinášet štěstí. Kulatý tvar symbolizoval, že cyklus ročních období nikdy nekončí.
Jinde lidé zase věšeli na dveře bylinné věnce, kdy věřili, že léčivé byliny ochrání jejich domov před nemocemi a zlem.
Pohřební věnce
Další z tradic, vzniklých na počátku 19. století bylo pokládání věnců a křížů z jehličnatých stromů na hroby na počest mrtvých. Pohřební věnce jako symbol koloběhu života používáme dodnes.
Kruhový tvar
Předpokládá se, že kruhový tvar věnce pochází z "korony", které staří Římané nosili na hlavách během festivalů, nebo na počest válečníků po náročných bitvách.
Samotné slovo "věnec" pochází z anglického slova "writhen", což znamená kroutit, například v kruhu. Jeho stálezelené větve jsou považovány za symbol věčného života.
Vánoční věnce
V dnešní době si věnce, navzdory jejich historii, nejvíce spojujeme s oslavou nejkrásnějších svátků v roce, s Vánocemi.
V tomto případě sahá historie až do 16. století, kdy se začaly věnce používat společně s vynálezem vánočního stromku. Lidé splétali jehličnaté větve stromů do kruhů a zdobili jimi své domovy. Věnce obvykle pokládali na stůl a zdobili je zapálenými svícemi jako symbolem světla.
Původně bylo svíček na adventním věnci pět. Tři z nich byli fialové a symbolizovali mír, naději a lásku. Čtvrtá svíce byla červená a představovala prolitou Kristovu krev. Poslední svíce, bílá, se umisťovala doprostřed věnce jako symbol čistoty.
Použitý materiál měl také svůj význam, bobule a listy cesmíny symbolizovaly trnovou korunu, červená barva prolitou Kristovu krev a vavřín odkazoval na Kristovo vítězství nad bolestí a utrpením. Kromě toho borovice, cesmína a tis představují věčný život a cedr, šišky, semena, ořechy a ovoce symbolizují obnovu života.
Současnost
V dnešní době používáme věnce nejen pro jejich symboliku, ale hlavně jako ozdobu našich domovů, pro potěchu oka i jako dárek pro naše blízké.
Prohlédněte si naši nabídku věnců a vyberte si krásnou dekoraci do svého domu/bytu, ať i Vám udělají radost svojí krásou.
Ivana